Honzovské buchty
(klasické kynuté plněné mákem, tvarohem, či povidly tak, jak je dělávala naše babička)
1 kg pšeničné mouky hladké speciál
18 g soli
1-2 vejce (podle velikosti)
150 - 200 g cukru + jeden balíček vanilkového
43 g = 1 kostka droždí
150 g másla a 50 g sádla
550 ml vlažného mléka
Výše uvedené suroviny v míse spojíme a důkladně vymícháme, až se nelepí ke stěnám, ani k vařečce. Výsledné těsto nesmí být tuhé!
Na teplém místě pak necháme řádně vykynout, no a pak už jen rozprostřít na vál, vykrájet klonky, naplnit, zabalit a při ukládání na plech promastit sádlem. Necháme ještě jednou nakynout a šup s tím do trouby, kterou jsme předehřáli na 190°C.
Asi většina z vás ví, jak zadělat těsto na kynuté buchty. Zmíním se jen o nejčastějších chybách:
• Především je třeba těsto přiměřeně osolit. Platí pravidlo 18 g soli na 1 kg mouky. Pokud se přidržíte doporučení některých kuchařských knih, kde se píše špetka soli, nebo kde dokonce na sůl občas zapomenou, pak i kdybyste použili ty nejkvalitnější suroviny, výsledkem nebudou buchty, ale nechutná hmota.
• Zvlášť v zimním období je dobré mouku přinést ze spíže den předem, aby se stihla prohřát na pokojovou teplotu.
• Množství cukru záleží na sladkosti náplně, vašem zvyku a chuti. Pokud z těsta budou třeba buchtičky se šodó, pak můžeme dát cukru ještě více. Vanilinový cukr není nezbytný, ale chuťově těsto pozvedne.
• S tukem se to má následovně. Lze dát třeba 100 g másla a 50 g sádla, ale dobrého výsledku docílíme i použitím Hery, či Stelly.
• Z droždí doporučuji udělat omládek (rozdrobit do hrnku, lžičku cukru, trošku mléka a necháme vzejít - viz obrázky pod receptem). Zmiňovat se o tom, že by droždí nemělo při míchání přijít do přímého styku se solí či tukem je asi zbytečné, ale pro začátečníky důležité.
• Množství mléka nelze stanovit paušálně. Záleží na množství tuku i velikosti vejce.